Licensed to Case Western Reserve University               HY-TEK's Meet Manager
            UAA Indoor Track Championship - 2/23/2013 to 2/24/2013             
                        Case Western Reserve University                        
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Women High Jump
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 9:00 AM
 Meet Record:  1.70m  2002        Elizabeth Stoll, Washington                  
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     78 Emily Harker                     Case Western          1.45m 
  2     91 Rachel Tan                       Case Western          1.52m 
  3    143 Katie Wilson                     Emory                 1.55m 
  4    128 Theresa Ford                     Emory                 1.68m 
  5    275 Natasha Tillett                  Washington U          1.57m 
  6     88 Laurel Shickler                  Case Western          1.57m 
  7    279 Jasmine Williams                 Washington U          1.65m 
  8    267 Maisie Mahoney                   Washington U          1.55m 
  9    225 Nelly Trotter                    U. of Chicag          1.49m 
 10    216 Emily Hren                       U. of Chicag          1.47m 
 11    181 Kara McNamara                    NYU                   1.60m 
 12    139 Melissa Notis                    Emory                 1.55m 
 
Event 2  Men High Jump
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 12:00 PM
 Meet Record:  2.08m  2002        Adeoye Mabogunje, Chicago                    
        Tied:  2.08m  1995        Chris Williams, Emory                        
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    251 Tom Ward                         U. of Chicag          1.73m 
  2    145 Brandon Bassell                  Emory                 1.90m 
  3     58 Michael McDermott                Carnegie Mel          2.00m 
  4    304 Mitchell Stycyznski              Washington U          1.73m 
  5     30 Hanson Yang                      Brandeis              1.72m 
  6    108 Joshua Malone                    Case Western          1.92m 
  7    116 Kevin Thompson                   Case Western          1.73m 
  8    115 Colton Sullivan                  Case Western          1.75m 
  9    283 Alex Arteaga                     Washington U          1.80m 
 10    232 Semi Ajibola                     U. of Chicag          1.93m 
 11    286 Josh Clark                       Washington U          1.75m 
 12                                                                     
 
Event 3  Men Long Jump
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 3:00 PM
 7 to Finals
 Meet Record:  7.27m  1994        Antone Meaux, Washington                     
        Tied:  2.08m  1996        Troy Thompson, Emory                         
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     61 Ben Neiman                       Carnegie Mel          5.99m 
  2     98 Perry Billet                     Case Western          6.23m 
  3    247 Jake Romeo                       U. of Chicag          5.97m 
  4    195 Brandon Deniz                    NYU                   6.07m 
  5    250 Parker Tikson                    U. of Chicag          6.02m 
  6    281 Nick Alaniva                     Washington U          6.31m 
  7    283 Alex Arteaga                     Washington U          6.27m 
  8     65 Richard Reinertsen               Carnegie Mel          5.84m 
  9                                                                     
Flight 2  Finals
  1     95 Andrew Barnhart                  Case Western          6.09m 
  2    158 Pat Lanter                       Emory                    ND 
  3     24 Brian Louis                      Brandeis              5.28m 
  4    254 Zihan Xu                         U. of Chicag          5.94m 
  5    105 Mark Kulinski                    Case Western          6.02m 
  6     58 Michael McDermott                Carnegie Mel          6.20m 
  7    163 Mike Moserowitz                  Emory                 6.20m 
  8    153 Max Hoberman                     Emory                 6.28m 
  9     15 Adam Berger                      Brandeis              5.88m 
 
Event 4  Women Long Jump
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 12:00 PM
 7 to Finals
 Meet Record:  5.60m  2006        Olivia Ndyabagye, Chicago                    
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     73 Asante Brown                     Case Western          4.72m 
  2    275 Natasha Tillett                  Washington U          5.10m 
  3    122 Khadijah Ameen                   Emory                 4.71m 
  4    231 Pam Yu                           U. of Chicag          5.04m 
  5     33 Marissa Bynoe                    Carnegie Mel          4.78m 
  6    279 Jasmine Williams                 Washington U          5.31m 
  7    186 Rebecca Shimonov                 NYU                   4.76m 
  8     94 Keri Walter                      Case Western          4.62m 
  9      2 Melissa Darling                  Brandeis              4.69m 
Flight 2  Finals
  1    128 Theresa Ford                     Emory                 5.38m 
  2    217 Rachael Jackson                  U. of Chicag          5.08m 
  3      1 Brittany Bell                    Brandeis              4.91m 
  4     45 Sasha Spalding                   Carnegie Mel          5.18m 
  5     87 Thenessa Savitsky                Case Western          4.81m 
  6    144 Camilla Worsfold                 Emory                    ND 
  7      3 Kim Farrington                   Brandeis              4.60m 
  8    187 Alexandra Simonoff               NYU                   4.86m 
  9    263 Anne Diaz-Arrastia               Washington U          5.59m 
 
Event 5  Men Shot Put
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 11:30 AM
 7 to Finals
 Meet Record:  16.47m  2009        James Hulley, Carnegie Mellon               
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     27 Kris Stinehart                   Brandeis             12.42m 
  2    146 James Bassen                     Emory                11.03m 
  3    106 David Leishman                   Case Western         13.65m 
  4     99 Izzy Budnick                     Case Western         12.38m 
  5    282 Tom Arnold                       Washington U         13.46m 
  6     64 Gino Pilato                      Carnegie Mel         14.17m 
  7                                                                     
Flight 2  Finals
  1    154 Taylor Jarl                      Emory                12.12m 
  2    113 Samuel Reusser                   Case Western         13.89m 
  3     48 Nathan Cheek                     Carnegie Mel         14.14m 
  4    167 Jack Seigel                      Emory                11.81m 
  5    295 Zach Lonneman                    Washington U         13.91m 
  6     53 Zachary Erra-Hernandez           Carnegie Mel         15.82m 
  7    297 Ian Montague                     Washington U         11.76m 
 
Event 6  Women Shot Put
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 9:00 AM
 7 ti Finals
 Meet Record:  13.96m  2009        Nicole Murphy, Chicago                      
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    258 Madison Cannon                   Washington U         11.28m 
  2     93 Emily Tran                       Case Western         10.13m 
  3    127 Leeanne Fagan                    Emory                 9.60m 
  4    131 Janay Harris                     Emory                10.74m 
  5    228 Kelly Wood                       U. of Chicag          9.60m 
  6      4 Alyssa Fenenbock                 Brandeis              7.46m 
  7                                                                     
Flight 2  Finals
  1     41 Samantha Oleson                  Carnegie Mel          9.40m 
  2     83 Jenna Pansky                     Case Western         10.15m 
  3     45 Sasha Spalding                   Carnegie Mel         10.43m 
  4    220 Nkemdilim Nwaokolo               U. of Chicag         12.15m 
  5     39 Jane Kim                         Carnegie Mel          9.14m 
  6    211 Reecie Dern                      U. of Chicag         11.30m 
  7     81 Emeline Liu                      Case Western         10.24m 
 
Event 7  Women Weight Throw
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 12:00 PM
 7 to Finals
 Meet Record:  18.35m  2010        Claire Ray, Chicago                         
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    211 Reecie Dern                      U. of Chicag         12.73m 
  2     36 Carissa Iannone                  Carnegie Mel         10.92m 
  3     81 Emeline Liu                      Case Western         12.39m 
  4    228 Kelly Wood                       U. of Chicag         11.66m 
  5     41 Samantha Oleson                  Carnegie Mel         13.38m 
  6                                                                     
Flight 2  Finals
  1    220 Nkemdilim Nwaokolo               U. of Chicag         14.86m 
  2     39 Jane Kim                         Carnegie Mel         11.74m 
  3     93 Emily Tran                       Case Western         11.73m 
  4    258 Madison Cannon                   Washington U         11.24m 
  5     90 Christina Tam                    Case Western         12.48m 
  6    131 Janay Harris                     Emory                11.52m 
 
Event 8  Men Weight Throw
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 2:30 PM
 7 to Finals
 Meet Record:  17.82m  1988        Erwin Grabisna, Case Western                
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     66 Patrick Robinson                 Carnegie Mel         15.17m 
  2    154 Taylor Jarl                      Emory                12.31m 
  3    245 Brandon Meckelberg               U. of Chicag         13.96m 
  4    282 Tom Arnold                       Washington U         14.05m 
  5    146 James Bassen                     Emory                12.44m 
  6     99 Izzy Budnick                     Case Western         14.79m 
  7                                                                     
Flight 2  Finals
  1     53 Zachary Erra-Hernandez           Carnegie Mel         14.49m 
  2    295 Zach Lonneman                    Washington U         12.12m 
  3     48 Nathan Cheek                     Carnegie Mel         16.48m 
  4    297 Ian Montague                     Washington U         13.81m 
  5    106 David Leishman                   Case Western         14.40m 
  6    167 Jack Seigel                      Emory                10.87m 
  7    118 Harry Weintraub                  Case Western         17.44m 
 
Event 9  Men Triple Jump
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 9:00 AM
 7 to Finals
 Meet Record:  14.87m  2012        Ian Francis, Emory                          
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     15 Adam Berger                      Brandeis             12.37m 
  2    110 Akash Menon                      Case Western         12.26m 
  3     95 Andrew Barnhart                  Case Western         12.78m 
  4     24 Brian Louis                      Brandeis             13.16m 
  5    157 Spencer Koh                      Emory                11.34m 
  6    283 Alex Arteaga                     Washington U         12.44m 
  7                                                                     
Flight 2  Finals
  1    153 Max Hoberman                     Emory                13.82m 
  2     96 David Bass                       Case Western         12.17m 
  3    163 Mike Moserowitz                  Emory                13.13m 
  4    241 Chijioke Ikonte                  U. of Chicag         11.95m 
  5    251 Tom Ward                         U. of Chicag         13.07m 
  6    250 Parker Tikson                    U. of Chicag         12.32m 
  7     65 Richard Reinertsen               Carnegie Mel         12.67m 
 
Event 10  Women Triple Jump
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 11:00 AM
 7 to Finals
 Meet Record:  12.39m  1995        Eleena Zhelezov, Brandeis                   
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    263 Anne Diaz-Arrastia               Washington U         11.60m 
  2    225 Nelly Trotter                    U. of Chicag         10.45m 
  3     83 Jenna Pansky                     Case Western          9.86m 
  4      2 Melissa Darling                  Brandeis                 ND 
  5      3 Kim Farrington                   Brandeis             11.05m 
  6    144 Camilla Worsfold                 Emory                10.01m 
Flight 2  Finals
  1     94 Keri Walter                      Case Western         10.12m 
  2    122 Khadijah Ameen                   Emory                 9.90m 
  3     33 Marissa Bynoe                    Carnegie Mel          9.66m 
  4     87 Thenessa Savitsky                Case Western         10.67m 
  5    182 Danielle Medellin                NYU                  10.04m 
  6    231 Pam Yu                           U. of Chicag         10.51m 
 
Event 11  Women Pole Vault
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 2:30 PM
 Meet Record:  3.68m  2008        Morgan Leonard-Fleckman, Washington          
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    171 Ilana Brown                      NYU                   2.80m 
  2     86 Chrsten Saccucci                 Case Western          3.21m 
  3    132 Elaina Kim                       Emory                 3.20m 
  4    179 Nicolette Hill                   NYU                   2.80m 
  5    224 Mackenzie Smith                  U. of Chicag          2.75m 
  6     79 Sophia Herzog                    Case Western          3.20m 
  7     74 Katie Dixon                      Case Western          2.89m 
  8    266 Moira Killoran                   Washington U          3.40m 
  9    273 Claire Simons                    Washington U          3.52m 
 10    176 Jessica Eker                     NYU                      NH 
 11    121 Alexandra Aiello                 Emory                 3.05m 
 12    265 Anna Etherington                 Washington U          3.96m 
 
Event 12  Men Pole Vault
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 11:00 AM
 Meet Record:  4.88m  2004        Ryker Jones, Washington                      
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     47 Dan Cardenas Rivero              Carnegie Mel          4.25m 
  2    105 Mark Kulinski                    Case Western          4.45m 
  3    296 Troy Makous                      Washington U          4.47m 
  4    156 Andy Kim                         Emory                 4.11m 
  5    204 Tom Longabaugh                   NYU                   4.05m 
  6    233 Michael Bennett                  U. of Chicag          4.68m 
  7    242 Nicholas Lyon                    U. of Chicag          4.28m 
  8    102 Nick Errico                      Case Western          4.25m 
  9    294 Kevin Lind                       Washington U          4.16m 
 10    281 Nick Alaniva                     Washington U          4.47m 
 11    253 Chase Wilson                     U. of Chicag          3.99m 
 12     58 Michael McDermott                Carnegie Mel          4.40m 
 13    161 Louis Mennel                     Emory                 3.81m 
 14     55 Chris Holliday                   Carnegie Mel          4.25m 
 
Event 13  Women 55 Meter Hurdles
===============================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 2/23/2013 - 4:30 PM
 Meet Record:   8.77  2012        Jacqueline Guevel -60m, Carnegie Mellon      
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2    263 Anne Diaz-Arrastia               Washington U           9.35 
  3    218 Theo Kassebaum                   U. of Chicag          10.05 
  4    264 Lizzie Diemer                    Washington U          10.58 
  5     79 Sophia Herzog                    Case Western          10.79 
  6     91 Rachel Tan                       Case Western          10.16 
  7    275 Natasha Tillett                  Washington U           9.70 
  8     34 Jacqueline Guevel                Carnegie Mel           9.09 
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2    128 Theresa Ford                     Emory                  9.35 
  3      2 Melissa Darling                  Brandeis               9.97 
  4    182 Danielle Medellin                NYU                   10.56 
  5     78 Emily Harker                     Case Western          10.96 
  6    140 Hannah Parra                     Emory                 10.17 
  7    186 Rebecca Shimonov                 NYU                    9.94 
  8    137 Morgan Monroe                    Emory                  9.13 
 
Event 14  Men 55 Meter Hurdles
===============================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 2/23/2013 - 4:45 PM
 Meet Record:   8.14  2012        Tyler Jackson-60m, Washington                
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3    304 Mitchell Stycyznski              Washington U           9.51 
  4    162 Ankush Mohile                    Emory                  8.89 
  5    166 Adam Rabushka                    Emory                  8.96 
  6     49 Daniel Ching                     Carnegie Mel           8.49 
  7    116 Kevin Thompson                   Case Western          10.21 
  8                                                                     
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     61 Ben Neiman                       Carnegie Mel           8.85 
  4     52 Zachary Dell                     Carnegie Mel           9.37 
  5    283 Alex Arteaga                     Washington U           8.97 
  6    239 Michael Darmiento                U. of Chicag           8.55 
  7                                                                     
  8                                                                     
 
Event 15  Women 55 Meter Dash
===============================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 2/23/2013 - 5:30 PM
 Meet Record:   7.80  2012        Debora Adjibaba-60m, Emory                   
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    120 Debora Adjibaba                  Emory                  7.72 
  2    178 Kristina Harris                  NYU                    8.08 
  3      3 Kim Farrington                   Brandeis                 NT 
  4     72 Mckenzie Braun                   Case Western           8.61 
  5     84 Gavriella Pora                   Case Western           8.22 
  6    137 Morgan Monroe                    Emory                  8.22 
  7    277 Ahkianne Wanliss                 Washington U           8.09 
  8    187 Alexandra Simonoff               NYU                    8.57 
Heat 2  Prelims
  1      1 Brittany Bell                    Brandeis               8.01 
  2    263 Anne Diaz-Arrastia               Washington U           8.05 
  3    185 Diana Seldin                     NYU                    8.66 
  4    224 Mackenzie Smith                  U. of Chicag           8.65 
  5    124 Pollara Cobb                     Emory                  8.24 
  6    217 Rachael Jackson                  U. of Chicag           8.22 
  7    272 Katie Sandson                    Washington U           8.14 
  8     31 Jenna Asperslag                  Carnegie Mel           8.30 
 
Event 16  Men 55 Meter Dash
===============================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Saturday 2/23/2013 - 5:45 PM
 Meet Record:   6.94  2012        Jonathan Simon-60m, NYU                      
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2    195 Brandon Deniz                    NYU                    7.69 
  3    237 Benjamin Clark                   U. of Chicag           7.21 
  4     65 Richard Reinertsen               Carnegie Mel           7.74 
  5    157 Spencer Koh                      Emory                  7.40 
  6     13 Vincent Asante                   Brandeis               7.01 
  7    107 Jacob Little                     Case Western           7.39 
  8    287 Ryan Doll                        Washington U           7.17 
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2     29 Jacob Wilhoite                   Brandeis               7.54 
  3     68 Noel Titus                       Carnegie Mel           7.22 
  4    155 Samuel Jean-Baptiste             Emory                  7.15 
  5    165 Paul Nguyen                      Emory                  7.41 
  6    206 Matt Powers                      NYU                    7.03 
  7    103 Jonathan Freeman                 Case Western           7.39 
  8                                                                     
Heat 3  Prelims
  1                                                                     
  2    193 Devon Batiz                      NYU                    7.52 
  3    281 Nick Alaniva                     Washington U           7.14 
  4    254 Zihan Xu                         U. of Chicag           7.26 
  5     21 Galen Karlan-Mason               Brandeis               7.43 
  6    234 Demetrios Brizzolara             U. of Chicag           7.12 
  7    291 James Hallwood                   Washington U           7.34 
  8                                                                     
 
Event 17  Women 1 Mile Run
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 12:00 PM
 Meet Record:  4:55.32  2010        Elizabeth Phillips, NYU                    
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     37 Jillian Jaycox                   Carnegie Mel        5:26.56 
  2    130 Marissa Gogniat                  Emory               5:17.71 
  3     71 Erica Bauerbach                  Case Western        5:28.11 
  4     89 Brooke Simpson                   Case Western             NT 
  5    268 Nicole Migotsky                  Washington U        5:21.49 
  6     43 Erin Persson                     Carnegie Mel        5:34.89 
  7    256 Katy Barron                      Washington U        5:19.22 
  8    188 Sarah Sisk                       NYU                 5:25.36 
  9    269 Lexy Millett                     Washington U        5:17.90 
 10                                                                     
Section 2  Timed Finals
  1    126 Calleson Edwards                 Emory               5:16.58 
  2    215 Brianna Hickey                   U. of Chicag        5:12.54 
  3     12 Kelsey Whitaker                  Brandeis            5:13.56 
  4      8 Amelia Lundkvist                 Brandeis            5:07.16 
  5     11 Victoria Sanford                 Brandeis            5:07.04 
  6    183 Georgina Norton                  NYU                 5:10.72 
  7    175 Emily Cousens                    NYU                 5:04.27 
  8    125 Stephanie Crane                  Emory               5:07.89 
  9    229 Elise Wummer                     U. of Chicag        5:08.50 
 10    227 Michaela Whitelaw                U. of Chicag        5:12.43 
 
Event 18  Men 1 Mile Run
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 12:15 PM
 Meet Record:  4:11.63  2009        Brian Harvey, Carnegie Mellon              
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    299 Elliott Petterson                Washington U        4:28.40 
  2    302 Vince Stephen                    Washington U        4:27.82 
  3    197 Travis Fodor                     NYU                 4:35.68 
  4     50 Eamon Cullinane                  Carnegie Mel        4:34.48 
  5     28 Grady Ward                       Brandeis            4:34.15 
  6    151 Stephen Ellwood                  Emory               4:34.72 
  7     56 Marc-Daniel Julien               Carnegie Mel        4:35.53 
  8                                                                     
  9                                                                     
 10                                                                     
Section 2  Timed Finals
  1    240 Michael Frasco                   U. of Chicag        4:22.27 
  2    119 Philip Yeung                     Case Western        4:23.28 
  3    104 Chris Kelly                      Case Western        4:22.99 
  4    286 Josh Clark                       Washington U        4:24.67 
  5    152 Alex Fleischhacker               Emory               4:26.74 
  6    252 Billy Whitmore                   U. of Chicag        4:21.95 
  7     23 Alex Kramer                      Brandeis            4:14.40 
  8    198 Ryan Gilmore                     NYU                 4:26.53 
  9     22 Mik Kern                         Brandeis            4:21.40 
 10     62 Josh Newby                       Carnegie Mel        4:23.58 
 
Event 19  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Top 6 Advance by Time
Saturday 2/23/2013 - 5:00 PM
 Meet Record:  57.28  2012        Alix Dyer, Emory                             
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     77 Alyssa Harker                    Case Western        1:05.08 
  4    262 Nkele Davis                      Washington U        1:01.27 
  5    134 Kaele Leonard                    Emory                 57.66 
  6    214 Mikaela Hammel                   U. of Chicag        1:02.35 
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     92 Meghan Thommes                   Case Western        1:06.86 
  4      9 Casey McGown                     Brandeis            1:01.45 
  5    278 Emily Warner                     Washington U          59.42 
  6    259 Alison Cesarz                    Washington U        1:02.53 
Heat 3  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3                                                                     
  4    222 Alison Pildner                   U. of Chicag        1:01.46 
  5    133 Electra Korn                     Emory               1:00.24 
  6     40 Alexandra Lewis                  Carnegie Mel        1:02.69 
Heat 4  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3                                                                     
  4    177 Lydia Guo                        NYU                 1:01.46 
  5    191 Drew Washington                  NYU                 1:00.68 
  6     76 Cecelia Hanline                  Case Western        1:03.64 
Heat 5  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3                                                                     
  4    121 Alexandra Aiello                 Emory               1:02.33 
  5    209 Rebecca Askins-Gast              U. of Chicag        1:01.14 
  6     34 Jacqueline Guevel                Carnegie Mel        1:04.96 
 
Event 20  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Top 6 Advance by Time
Saturday 2/23/2013 - 5:15 PM
 Meet Record:  48.47  2008        Frederick Linton, Emory                      
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     26 Brandon Odze                     Brandeis              58.47 
  4    168 Joel Steinberg                   Emory                 52.02 
  5    205 Dan McKinney                     NYU                   49.80 
  6    244 Ryan Manzuk                      U. of Chicag          53.36 
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3    147 Isaac Chambers                   Emory                    NT 
  4     97 Devon Belew                      Case Western          52.59 
  5    289 James Fitzhugh                   Washington U          50.84 
  6    109 Andrew Marmorstein               Case Western          55.18 
Heat 3  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3                                                                     
  4     19 Joshua Hacunda                   Brandeis              52.60 
  5    305 Arthur Townsend                  Washington U          51.10 
  6    111 Jarred Napier                    Case Western          55.73 
Heat 4  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3                                                                     
  4     60 Ben Nealy                        Carnegie Mel          52.79 
  5    166 Adam Rabushka                    Emory                 51.25 
  6     52 Zachary Dell                     Carnegie Mel          56.98 
 
Event 21  Women 800 Meter Run
===============================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Saturday 2/23/2013 - 6:00 PM
 Meet Record:  2:12.43  2012        Kayla McDonald, Chicago                    
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1     10 Nora Owens                       Brandeis            2:42.65 
  2    125 Stephanie Crane                  Emory               2:17.05 
  3    123 Emily Caesar                     Emory               2:22.83 
  4    190 Anna Stassen                     NYU                 2:29.63 
  5    274 Briana Tiffany                   Washington U        2:22.15 
  6                                                                     
Heat 2  Prelims
  1    219 Kayla McDonald                   U. of Chicag        2:18.26 
  2    172 Katherine Calder                 NYU                 2:29.16 
  3      6 Gabriella Guillette              Brandeis            2:43.64 
  4    271 Lane Porter                      Washington U        2:23.01 
  5    142 Julie Williamson                 Emory               2:22.13 
  6                                                                     
Heat 3  Prelims
  1      7 Maggie Hensel                    Brandeis                 NT 
  2    226 Jennifer Uehling                 U. of Chicag        2:25.52 
  3    212 Elsbeth Grant                    U. of Chicag        2:23.64 
  4    170 Alyssa Binczyk                   NYU                 2:20.21 
  5     38 Erin Kiekhaefer                  Carnegie Mel        2:22.01 
  6                                                                     
 
Event 22  Men 800 Meter Run
===============================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Saturday 2/23/2013 - 6:20 PM
 Meet Record:  1:51.65  1999        Geoff Getz, Brandeis                       
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    203 Grayson Kupperand                NYU                 2:04.99 
  2     69 Thomas Vandenberg                Carnegie Mel        1:55.01 
  3    293 Britt Henderson                  Washington U        1:58.71 
  4    169 Josh Traynelis                   Emory               2:01.14 
  5    248 Michael Roualet                  U. of Chicag        1:58.66 
  6                                                                     
Heat 2  Prelims
  1     67 Mike Standish                    Carnegie Mel        2:00.92 
  2    303 Brendan Stone                    Washington U        1:58.81 
  3    201 Zach Kish                        NYU                 1:55.59 
  4     16 Greg Bray                        Brandeis                 NT 
  5    149 Patrick Crews                    Emory               1:57.90 
  6                                                                     
Heat 3  Prelims
  1     63 Douglas O'Connell                Carnegie Mel        1:56.90 
  2    150 Kevin Delaney                    Emory               1:59.37 
  3    194 Eddie Cruz-Desintonio            NYU                      NT 
  4    284 Alex Bastian                     Washington U        1:59.04 
  5    236 Chris Cheng                      U. of Chicag        1:57.36 
  6                                                                     
 
Event 23  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Top 6 Advance by Time
Saturday 2/23/2013 - 6:40 PM
 Meet Record:  25.41  2009        Stephanie Omueti, Chicago                    
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     72 Mckenzie Braun                   Case Western          28.88 
  4    267 Maisie Mahoney                   Washington U          27.25 
  5    120 Debora Adjibaba                  Emory                 26.30 
  6    178 Kristina Harris                  NYU                   27.74 
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     92 Meghan Thommes                   Case Western          28.93 
  4    272 Katie Sandson                    Washington U          27.28 
  5    278 Emily Warner                     Washington U          26.59 
  6    177 Lydia Guo                        NYU                   27.94 
Heat 3  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3    187 Alexandra Simonoff               NYU                   29.28 
  4    222 Alison Pildner                   U. of Chicag          27.35 
  5    134 Kaele Leonard                    Emory                 26.61 
  6     31 Jenna Asperslag                  Carnegie Mel          28.08 
Heat 4  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3      1 Brittany Bell                    Brandeis                 NT 
  4    121 Alexandra Aiello                 Emory                 27.36 
  5     84 Gavriella Pora                   Case Western          26.85 
  6    224 Mackenzie Smith                  U. of Chicag          28.31 
Heat 5  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3                                                                     
  4    217 Rachael Jackson                  U. of Chicag          27.55 
  5     45 Sasha Spalding                   Carnegie Mel          26.87 
  6      5 Michelle Fry                     Brandeis              28.58 
 
Event 24  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Top 6 Advance by Time
Saturday 2/23/2013 - 6:55 PM
 Meet Record:  22.03  2008        Frederick Linton, Emory                      
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     21 Galen Karlan-Mason               Brandeis              24.53 
  4     13 Vincent Asante                   Brandeis              23.20 
  5    206 Matt Powers                      NYU                   22.28 
  6    247 Jake Romeo                       U. of Chicag          23.58 
Heat 2  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3    109 Andrew Marmorstein               Case Western          24.60 
  4    289 James Fitzhugh                   Washington U          23.27 
  5    234 Demetrios Brizzolara             U. of Chicag          22.34 
  6    103 Jonathan Freeman                 Case Western          24.11 
Heat 3  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3    107 Jacob Little                     Case Western          25.30 
  4    153 Max Hoberman                     Emory                 23.32 
  5    205 Dan McKinney                     NYU                   22.57 
  6    165 Paul Nguyen                      Emory                 24.24 
Heat 4  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3     25 Makalani Mack                    Brandeis              26.51 
  4    305 Arthur Townsend                  Washington U          23.35 
  5    237 Benjamin Clark                   U. of Chicag          22.92 
  6    168 Joel Steinberg                   Emory                 24.36 
Heat 5  Prelims
  1                                                                     
  2                                                                     
  3    193 Devon Batiz                      NYU                      NT 
  4     68 Noel Titus                       Carnegie Mel          23.42 
  5    287 Ryan Doll                        Washington U          23.04 
  6     61 Ben Neiman                       Carnegie Mel          24.41 
 
Event 25  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 1:55 PM
 Meet Record:  3:55.35  2005        Washington                                 
                        D. Wadlington, N. Badowski, L. Ehret, M. McCully  
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1                                                               
  2                                                               
  3                                                               
  4  Case Western                                         4:17.91 
     1) 76 Cecelia Hanline              2) 72 Mckenzie Braun              
     3) 77 Alyssa Harker                4) 84 Gavriella Pora              
  5  Carnegie Mellon                                      4:12.22 
     1) 40 Alexandra Lewis              2) 38 Erin Kiekhaefer             
     3) 45 Sasha Spalding               4) 34 Jacqueline Guevel           
  6  Brandeis                                                  NT 
     1) 1 Brittany Bell                 2) 5 Michelle Fry                 
     3) 9 Casey McGown                  4) 12 Kelsey Whitaker             
Section 2  Timed Finals
  1                                                               
  2                                                               
  3  Nyu                                                  4:07.94 
     1) 170 Alyssa Binczyk              2) 191 Drew Washington            
     3) 177 Lydia Guo                   4) 189 Caroline Spring            
  4  Washington U.                                        4:00.18 
     1) 263 Anne Diaz-Arrastia          2) 262 Nkele Davis                
     3) 279 Jasmine Williams            4) 278 Emily Warner               
  5  Emory                                                3:57.11 
     1) 121 Alexandra Aiello            2) 133 Electra Korn               
     3) 120 Debora Adjibaba             4) 134 Kaele Leonard              
  6  U. of Chicago                                        4:05.77 
     1) 214 Mikaela Hammel              2) 222 Alison Pildner             
     3) 209 Rebecca Askins-Gast         4) 219 Kayla McDonald             
 
Event 26  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 2:10 PM
 Meet Record:  3:20.02  2008        Emory                                      
                        A.Greenhouse, N.Murai, J.Campbell, F. Linton      
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1                                                               
  2                                                               
  3                                                               
  4  Nyu                                                  3:35.04 
     1) 192 Max Avila                   2) 205 Dan McKinney               
     3) 196 Tom Donegan                 4) 201 Zach Kish                  
  5  Case Western                                         3:32.35 
     1) 103 Jonathan Freeman            2) 98 Perry Billet                
     3) 114 Abdallah Soliman            4) 97 Devon Belew                 
  6  Brandeis                                             3:37.24 
     1) 19 Joshua Hacunda               2) 22 Mik Kern                    
     3) 21 Galen Karlan-Mason           4) 14 Matthew Becker              
Section 2  Timed Finals
  1                                                               
  2                                                               
  3  Emory                                                3:29.49 
     1) 163 Mike Moserowitz             2) 166 Adam Rabushka              
     3) 153 Max Hoberman                4) 168 Joel Steinberg             
  4  U. of Chicago                                        3:27.76 
     1) 237 Benjamin Clark              2) 236 Chris Cheng                
     3) 244 Ryan Manzuk                 4) 234 Demetrios Brizzolara       
  5  Carnegie Mellon                                      3:27.10 
     1) 63 Douglas O'Connell            2) 60 Ben Nealy                   
     3) 69 Thomas Vandenberg            4) 68 Noel Titus                  
  6  Washington U.                                        3:27.83 
     1) 289 James Fitzhugh              2) 284 Alex Bastian               
     3) 303 Brendan Stone               4) 305 Arthur Townsend            
 
Event 27  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 1:25 PM
 Meet Record:  9:47.24  2000        Rhaina Echols, Chicago                     
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    180 Kirsten Keller                   NYU                10:14.05 
  2    221 Sarah Peluse                     U. of Chicag       10:22.95 
  3    261 Leslie Davis                     Washington U             NT 
  4     11 Victoria Sanford                 Brandeis                 NT 
  5     44 Rekha Schnepf                    Carnegie Mel       11:26.57 
  6     32 Halley Bayer                     Carnegie Mel       10:28.75 
  7    230 Catherine Young                  U. of Chicag       10:14.40 
  8    129 Tess Gallegos                    Emory                    NT 
  9    141 Tamara Surtees                   Emory              10:37.96 
 10    173 Lily Corsaro                     NYU                10:37.17 
 11     70 Kelsey Aamoth                    Case Western       10:36.12 
 12     46 Emily Wobb                       Carnegie Mel       10:16.16 
 13    280 Elizabeth Worley                 Washington U             NT 
 14    260 Lucy Cheadle                     Washington U       10:06.40 
 15    223 Julia Sizek                      U. of Chicag       10:12.59 
 16      8 Amelia Lundkvist                 Brandeis                 NT 
 17    175 Emily Cousens                    NYU                 9:58.42 
 18     80 Dana Jeter                       Case Western       11:05.20 
 19    138 Hannah Moriarty                  Emory              10:46.27 
 
Event 28  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
Sunday 2/24/2013 - 1:40 PM
 Meet Record:  8:27.46  2008        Hany Abdallah, NYU                         
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    238 Isaac Dalke                      U. of Chicag        8:39.97 
  2     54 Evan Gates                       Carnegie Mel             NT 
  3    164 Eddie Mulder                     Emory               8:37.77 
  4    300 Ryan Senci                       Washington U        9:00.02 
  5    235 Samuel Butler                    U. of Chicag        8:51.55 
  6     51 George Degen                     Carnegie Mel        8:43.47 
  7    255 Renat Zalov                      U. of Chicag        8:43.89 
  8     17 Ed Colvin                        Brandeis            9:00.16 
  9    160 Lukas Mees                       Emory               8:58.83 
 10    200 Dylan Karten                     NYU                 8:43.17 
 11    100 David Dixon                      Case Western        9:09.46 
 12    101 Gilad Doron                      Case Western        9:10.95 
 13    202 Dave Knowles                     NYU                 8:50.97 
 14    298 Garrett Patrick                  Washington U        8:56.08 
 15     23 Alex Kramer                      Brandeis            8:37.93 
 16     20 Jarret Harrigan                  Brandeis            8:54.65 
 17    207 Stefan Stark                     NYU                 9:00.47 
 18    301 Kevin Sparks                     Washington U        8:44.59 
 19     59 Ken Murphy                       Carnegie Mel        8:41.45 
 
Event 29  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 7:15 PM
 Meet Record:  17:04.80  2010        Elaine Simpson, Case Western              
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     42 Catherine Paquette               Carnegie Mel       19:40.27 
  2    270 Julie Mulvaney-Kemp              Washington U             NT 
  3    260 Lucy Cheadle                     Washington U       17:24.04 
  4    141 Tamara Surtees                   Emory                    NT 
  5    135 Meredith Lorch                   Emory              19:09.03 
  6    223 Julia Sizek                      U. of Chicag       17:11.37 
  7     75 Lydia Greene                     Case Western       18:42.86 
  8    184 Vivian Pitchik                   NYU                19:54.80 
  9    180 Kirsten Keller                   NYU                17:28.59 
 10    276 Kathleez Valadez                 Washington U       19:11.60 
 11    213 Kristin Greenwood                U. of Chicag       18:52.41 
 12     35 Elise Hall                       Carnegie Mel       18:27.62 
 13    221 Sarah Peluse                     U. of Chicag       18:14.19 
 14    129 Tess Gallegos                    Emory              18:24.33 
 15     46 Emily Wobb                       Carnegie Mel       17:59.80 
 
Event 30  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 7:40 PM
 Meet Record:  14:43.09  2010        Tommy Fyffe, Emory                        
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    117 Tim Travitz                      Case Western       15:45.61 
  2    249 Gregor Siegmund                  U. of Chicag       15:16.54 
  3    164 Eddie Mulder                     Emory              15:11.77 
  4    199 James Hunt                       NYU                      NT 
  5     54 Evan Gates                       Carnegie Mel       15:04.64 
  6    301 Kevin Sparks                     Washington U       14:46.52 
  7    252 Billy Whitmore                   U. of Chicag       14:33.99 
  8    100 David Dixon                      Case Western       15:32.96 
  9     57 Billy Littlefield                Carnegie Mel       15:53.55 
 10    246 Daniel Povitsky                  U. of Chicag       15:16.37 
 11    148 Tyler Cooke                      Emory              15:48.96 
 12    292 David Hamm                       Washington U       15:11.83 
 13    208 Ross Wistar                      NYU                      NT 
 14    202 Dave Knowles                     NYU                15:22.63 
 15     51 George Degen                     Carnegie Mel       15:13.19 
 16    288 Michael Ellenberger              Washington U       15:07.54 
 
Event 31  Women Distance Medley
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 8:00 PM
 Meet Record:  12:01.04  2012        Washington                                
                         L.Cheadle, S.Howell, E.Worley, E.Jackey           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Nyu                                                 12:53.19 
     1) 183 Georgina Norton             2) 191 Drew Washington            
     3) 188 Sarah Sisk                  4) 175 Emily Cousens              
  2  Carnegie Mellon                                     12:51.70 
     1) 38 Erin Kiekhaefer              2) 40 Alexandra Lewis             
     3) 43 Erin Persson                 4) 32 Halley Bayer                
  3  Washington U.                                       12:08.13 
     1) 280 Elizabeth Worley            2) 259 Alison Cesarz              
     3) 271 Lane Porter                 4) 256 Katy Barron                
  4  Emory                                               12:40.75 
     1) 126 Calleson Edwards            2) 136 Alyssa McCready            
     3) 142 Julie Williamson            4) 130 Marissa Gogniat            
  5  Case Western                                        13:07.61 
     1) 89 Brooke Simpson               2) 85 Juliana Ross                
     3) 82 Taylor O'Neil                4) 71 Erica Bauerbach             
  6  Brandeis                                                  NT 
     1) 8 Amelia Lundkvist              2) 9 Casey McGown                 
     3) 12 Kelsey Whitaker              4) 11 Victoria Sanford            
  7  U. of Chicago                                       12:22.39 
     1) 227 Michaela Whitelaw           2) 210 Meghan Derken              
     3) 229 Elise Wummer                4) 230 Catherine Young            
 
Event 32  Men Distance Medley
===============================================================================
Saturday 2/23/2013 - 8:15 PM
 Meet Record:  10:03.72  2009        Carnegie Mellon                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Case Western                                        10:26.25 
     1) 119 Philip Yeung                2) 114 Abdallah Soliman           
     3) 112 Michael Perisa              4) 104 Chris Kelly                
  2  U. of Chicago                                       10:11.88 
     1) 255 Renat Zalov                 2) 244 Ryan Manzuk                
     3) 243 Avery Mainardi              4) 238 Isaac Dalke                
  3  Washington U.                                       10:42.75 
     1) 286 Josh Clark                  2) 284 Alex Bastian               
     3) 285 Michael Benjamin            4) 299 Elliott Petterson          
  4  Brandeis                                            10:45.38 
     1) 22 Mik Kern                     2) 19 Joshua Hacunda              
     3) 18 Taylor Dundas                4) 23 Alex Kramer                 
  5  Emory                                               10:59.92 
     1) 152 Alex Fleischhacker          2) 163 Mike Moserowitz            
     3) 159 William Matheson            4) 151 Stephen Ellwood            
  6  Carnegie Mellon                                     10:24.90 
     1) 59 Ken Murphy                   2) 69 Thomas Vandenberg           
     3) 63 Douglas O'Connell            4) 62 Josh Newby                  
  7  Nyu                                                 11:06.76 
     1) 198 Ryan Gilmore                2) 196 Tom Donegan                
     3) 192 Max Avila                   4) 203 Grayson Kupperand